Novosti

Rezultati takmičenja Izbor najdemokratičnije škole

Obrazovni centar za demokratiju i ljudska prava CIVITAS obavještava škole učesnice projekta i sve zainteresirane da je na osnovu analize dostavljenih podataka i provedene eksterne evaluacije prema ranije usvojenom instrumentariju vrednovanja donešena odluka o pobjednicima ovog takmičenja.

Projekat „Izbor najdemokratičnije škole“ razvijen je s osnovnim ciljem da omogući što cjelovitiju i aktivniju  primjenu univerzalnih demokratskih principa u školskoj praksi uz, između ostalog, povećano učešće učenika i roditelja u transparentnim procesima donošenja odluka  na nivou škole, intenzivniji partnerski odnos sa zajednicom, nevladinim sektorom i orijentaciju na prihvatanje različitosti i interkulturalizam.  U pilot fazi projekta učestvovalo je 59 škola. Obuku prema obrazovnom modulu „Demokratska kultura i klima škole“ prošli su treneri i mentori projekta, te 350 direktora, nastavnika, učenika i roditelja iz 37 osnovnih i 22 srednje škole. Na osnovu izvještaja koje su škole dostavljale napravljen je izbor škola čiji su predstavljeni podaci bili najbliži zahtjevima instrumentarija za procjenu, pa je na taj način utvrđen spisak od pet osnovnih i pet srednjih škola koje ulaze u najuži izbor onih koji konkurišu za dodjelu projektom predviđenih nagrada i priznanja.

U završnoj fazi projekta tročlana Komisija u sastavu dva stalna člana (stručni saradnici Civitasa) i jedan predstavnik pedagoškog zavoda entiteta/kantona u kojem škola djeluje posjetili su 10 odabranih škola i proveli eksternu evaluaciju

Na osnovu ranije utvrđenog indikatora za procjenu demokratske kulture škole Komisija u sastavu:
Zdravko Šunkić, stručni savjetnik za kontrolu kvalitete Obrazovnog centra za demokratiju i ljudska prava CIVITAS
Alija Lapo, predsjednik Skupštine Udruženja
Miladin Ilić, savjetnik/inspektor za Filozofiju, Sociologiju i Demokratiju i ljudska prava Republički pedagoški zavod RS
Milica Titelski, Republički pedagoški zavod, jedinica Prijedor
Dina Borovina, direktorica Prosvjetno-pedagoškog zavoda Kantona Sarajevo
Izet Numanović, stručni saradnik Pedagoški zavod Tuzlanski kanton
Nefiza Dautović, stručni saradnik za inkluziju, Ministarstvo nauke, obrazovanja, kulture i sporta HNK,
odabrali su pobjednike u dvije kategorije kako slijedi:

Osnovne škole
PRVO MJESTO: Osnovna škola „Desanka Maksimović“, Trn , 133 boda
DRUGO MJESTO: Osnovna škola „Čengić Vila I“, Sarajevo, 131 bod
TREĆE MJESTO: Osnovna škola „Branko Ćopić“ , Prijedor , 129 bodova
ČETVRTO MJESTO: Prva osnovna škola , Konjic , 125 bodova
PETO MJESTO: Osnovna škola „Kozarska djeca “, Gradiška, 102 boda

Srednje škole
PRVO MJESTO: Gimnazija „Ismet Mujezinović“, Tuzla, 133 boda
DRUGO MJESTO: Medicinska škola, Banja Luka, 130 bodova
TREĆE MJESTO: Srednja škola „ 28. juni“ , Istočno Sarajevo, 121 bod
ČETVRTO MJESTO: Srednjoškolski centar „Đuro Radmanović“, Novi Grad, 120 bodova
PETO MJESTO: Srednja stručna škola , Janja , 113 bodova

00001

00002

Svečana promocija rezultata takmičenja i uručenje nagrada i priznanja pobjednicima biće organizirano u Sarajevu, 27.11.2013. godine.

Sadržaj još nije komentarisan.

Dajte svoje mišljenje